Aktualności

Relacja z Seminarium Naukowego

Autor: Emilia Komorowska

Relacja z Seminarium naukowego

W dniu 22 kwietnia 2024r. odbyło się Seminarium naukowe: Akademickie Spotkanie z Architekturą Krajobrazu, poświęcone tematowi "Zielona przestrzeń: miejsca przyjazne ludziom i środowisku". Spotkanie zorganizowane zostało przez Zakład Architektury Krajobrazu z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Uczestniczyło w nim niemal 90 osób, w tym Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 klasy architektury krajobrazu i geodezji wraz z opiekunami, studenci oraz pracownicy naszej Uczelni.

W trakcie Seminarium, zaproszeni prelegenci podzielili się wiedzą i doświadczeniem z zakresu architektury krajobrazu, prezentując inspirujące koncepcje i rozwiązania.

Podczas prelekcji "Od projektowania ogrodów do planowania krajobrazu", Pan prof. dr hab. Antoni Marek Kosmala omówił proces ewolucji projektowania ogrodów, przedstawiając zarówno tradycyjne podejścia, jak i nowoczesne trendy. Podkreślił rolę kontekstu historycznego i kulturowego w kształtowaniu ogrodów oraz wpływ technologii i zrównoważonego projektowania na ich współczesne kształty. Przywołał również przykłady znaczących projektów krajobrazowych, które mogą służyć jako inspiracja dla współczesnych architektów krajobrazu.

Pani mgr inż. arch. kraj. Ewelina Szewczuk rozwijając temat naturalnego zagospodarowania terenów, ukazała nam jak istotne jest wykorzystanie naturalnych procesów w tworzeniu przestrzeni, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także wspierają różnorodność ekosystemów.

Dr inż. Joanna Nowacka-Zaborska prezentując koncepcję ogrodów kieszonkowych pokazała nam jak nawet niewielkie przestrzenie miejskie mogą być wykorzystane w celu stworzenia oaz zieleni, które poprawiają jakość życia mieszkańców i przyczyniają się do ochrony środowiska.

Natomiast Pani mgr inż. arch. kraj. Patrycja Niemczuk omawiając sposoby retencji wody w miastach, kładła nacisk na konieczność zapewnienia zrównoważonego gospodarowania wodą w kontekście zmian klimatycznych oraz rosnących potrzeb urbanizacyjnych.

Dodatkowo w ramach spotkania odbył się także emocjonujący konkurs wiedzy związanej z architekturą krajobrazu, w którym udział wzięli zarówno studenci jak i uczniowie szkół średnich. Konkurs ten stanowił doskonałą okazję do sprawdzenia i pogłębienia swojej wiedzy na temat projektowania przestrzeni zielonych oraz ekologii miejskiej. Zwycięzcy konkursu zostali uhonorowani atrakcyjnymi nagrodami, a ich zaangażowanie i wiedza zasługują na szczególne uznanie.

Serdecznie dziękujemy Władzom naszej Uczelni za życzliwość oraz możliwość zorganizowania Seminarium.

Relacja z Seminarium naukowego

flagi.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Uczelnia dostępna dla wszystkich, numer POWR 03.0500-00-A050/20

O projekcie

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce oraz o naszej polityce prywatności. 
Czytaj więcej